Luźny strój do biura, postaw na swobodę

Luźny strój do biura, postaw na swobodę

19 listopada, 2022 0 By kastef

W wielu firmach obowiązuje ścisły dress code, który obowiązuje przede wszystkim pracowników biurowych. Jednak nawet w tych przedsiębiorstwach, w których nie ma wyznaczonych zasad związanych ze strojem służbowym, należy zawsze ubierać się stosownie do zajmowanego stanowiska. Od czasu do czasu można jednak ubrać nieco luźniejszy strój, sprawdzi się np. przewiewna bluzka z krótkim rękawem. Kiedy warto postawić na swobodę?


Jak ubierać się do biura, czy bluzka z krótkim rękawem to dobry pomysł?

Ogólne, niepisane zasady odnoście stroju do biura są podobne dla kobiet i mężczyzn. Przede wszystkim poszczególne elementy stroju muszą do siebie pasować, przy czym wyłącznie jeden nich może być wzorzysty. Nie należy przesadzać z nadmiarem kolorów, zdecydowanie najbardziej wskazane są wszelkie odcienie szarości, beżu i granatu. Strój musi być dopasowany do figury, schludny i elegancki. Niedopuszczalne jest noszenie ubrań brudnych czy pogniecionych. Z tego właśnie względu warto stawiać na odzież wysokiej jakości, która jest wykonana z materiałów niegniotących.

Panie nie powinny ubierać się wyzywająco – źle widziane są nagie ramiona, zbyt duży dekolt czy zanadto obcisły strój. Optymalna długość spódnicy to kilka centymetrów za lub nad kolano. Co ważne, do pracy nie wypada przychodzić z gołymi nogami i w butach odkrywających palce u stóp. Niektóre firmy odchodzą od tej zasady latem, ale w większości nadal jest ona przestrzegana. Latem można zamiast koszuli założyć inną górę. Dobrze będzie wyglądać bluzka z krótkim rękawem, ale musi być elegancka i pasować do stroju.

Zalecenia dla panów to przede wszystkim unikanie klasycznych koszul w kolorze białym, które nosi się głównie podczas ważnych uroczystości. Mankiet koszuli powinien wystawać maksymalnie 1-2cm spod rękawa marynarki. Panów obowiązuje nieco ściślejszy dress code – w większości firm wymagane jest noszenie krawata i paska oraz garnituru. Niedopuszczalne jest noszenie odkrytych butów, np. sandałów czy japonek.


Jak ubrać się w casual friday?

W firmach, w których duży nacisk kładziony jest na strój formalny, często wprowadza się tzw. casual friday. Jest to jeden dzień w tygodniu, podczas którego pracownicy mogą ubrać się nieco bardziej swobodnie. Jednak nie można ubrać się byle jak, ponieważ wtedy obowiązuje styl swobodny, czyli business casual. Znakomicie sprawdza się on zarówno w ten dzień, jak i w czasie firmowych wyjazdów czy nieoficjalnych szkoleń.

Panie nie muszą zakładać kostiumów, a marynarkę lub żakiet mogą zastąpić swetrem lub sportową marynarką. Co ważnie, możliwe jest także noszenie samej bluzki z krótkim rękawem czy golfu. Dopuszczalne są nieco bardziej rzucające się w oczy kolory i wzory. Warto też wspomnieć o tym, że business casual dopuszcza noszenie dżinsów oraz baletek.

Panowie mogą zrezygnować z garnituru i krawata. Styl swobodny dopuszcza spodnie z prostymi nogawkami, ewentualnie dżinsy w ciemnych kolorach. Na górę można założyć koszulkę polo lub rozpinaną koszulę z marynarką czy kardiganem. Dopuszczalne są sznurowane półbuty, a także mokasyny i buty deck shoes (z białą podeszwą).